Buhurdanlık Nedir ?

Buhur kelimesi Kendisine özel güzel koku ve duman çıkartabilen tohum kök ve bitkilere verilen ada denilir.Buhurdanlık tıpkı tütsü gibi eski çağlardan günümüze kadar kullanımı devam eden bir üründür.Buhur ismi arapçadaki bahur kelimesinden gelmektedir aslında bakarsak.Buhurdanlık tasarım olarak cam,seramik ve porselen gibi malzemelerden meydana gelmektedir.Buhurdanlığın iki ana kısmı mevcuttur birinci kısım çanak ikinci kısım ise mumluk kısmıdır.Çanak kısımın içerisinde yağlar ve su mumluk kısmının içerisinde ise ısı vermesi maksadıyla mum bulunmaktadır. 

Buhurdanlık Nasıl  Kullanılır?

Buhurdanlığın çanak bölümüne ilk olarak su eklemesi yapılır daha sonra ise suyun içerisine esansiyel yağlar olarak adlandıran yağlardan ekleme yani damıtılma işlemi yapılır,tercihe ve zevklere bağlı olarak birkaç çeşit yağ damıtımı yapılabilir bu tamamen kişisel zevkler ile ilgilidir.Bunlar yapıldıktan sonra mum yakılır mumun yanmasından sonra suyun sıcaklık seviyesi artış gösterir esansiyel yağlar buharlaşmaya başlar daha sonra havaya yavaş yavaş dağılarak koku salınımı yapılmış olur.Buhurdanlık yakılmadan önce ortamın havalandırılması çok önemlidir zira kokunun tam olarak net hissedilmesi bunu bağlı bir etmendir.

Buhurdanlık'da Hangi esansiyel yağlar kullanılır? 

 • Limon yağı
 • Bergamot yağı
 • Sedir yağı
 • Ylang Ylang yağı
 • Greyfurt yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Tea tree (Çay ağacı) yağı
 • Lime yağı
 • Paçuli yağı
 • Itır yağı
 • Lavanta yağı
 • Portakal yağı
 • Biberiye yağı
 • Adaçayı yağı
 • Joy yağı
 • Relax yağı
 • Focus yağı
 • Bereket yağı

Bu yağlar birbileri ile karıştırılarak da kullanabilir tek başına kullanım diye bir şart yoktur bu yağların kullanımı için.

 Esansiyel yağların(buhur yağlarının) özellikleri nelerdir?

Biberiye yağı: zihinsel olarak konsantrasyona fayda sağladığı düşünülmektedir.

Portakal yağı: pozitif etkisi oldugu düşünülmektedir.

Lavanta yağı: sakinleştirici ve rahatlamaya etkisi oldugu düşünülmektedir.

Itır yağı: Gül kokusuna benzemektedir.Seyahat yorgunlukları gibi problemlere iyi geldiği düşünülmektedir.

Paçuli yağı: Antideprasan yönü kuvvetli oldugu düşünülmektedir bu yağın.

Okaliptus yağı: Özellik olarak canlılık verme zihni açma ve enerji verme özelliği taşımaktadır.

Greyfurt yağı:Meyveyi andıran bir kokusu mevcuttur.Çoçuklar için kullanbilir.

Sedir yağı: sedir ağacından elde edilen bu yağ türü sinir sistemini uyarıcı niteliğinde özelliğe sahip oldugu düşünülmektedir.

Bergamot yağı:Koku olarak narenciyeyi andırır.Ofiste ve evde rahatlıkla kullanılabilir kokusunun konsantrasyona fayda sağladığı düşünülmektedir.

 Buhurdanlık ne için kullanılır ?

Buhurdanlık yaşam alanında temiz bir hava kokusu yaymak maksadıyla kullanılmaktadır.Bir diğer kullanımı ise yoğa ve meditasyon alanlarında kullanılmasıdır burada ise negatif enerjileri bitirmek maksadıyla kullanım amaçlanıp hedeflenmektedir.Eski çağlarda ise dini tören ve ayinlerde kullanıdığı düşünülmektedir.Genel olarak kullanım amacı rahatlama ve gevşetici, yorgunluğa iyi gelme konsantrasyonu arttırma özelliği olarak düşünülmektedir.

 Buhurdanlık Çeşitleri ve Modelleri nelerdir ?

Tasarım olarak cam,seramik ahşap gibi dekoratif modeller üzerine şekilli olarak biçimlendirilmiş ürünler olarak hoş bir görünüm özelliği ile karşımıza çıkmaktadır.Dekoratif çeşitlilik açısından modeller kişilerin zevklerine ve kullanılacak ortamın uygunluguna göre seçilmelidir ofis ve ev ortamı için farklı dekoratif modelleri tercih edilmelidir.Genel olarak tercih edilen seramikten yapılmış buhurdanlıklardır.Bu seramik yapıdaki buhurdanlıklar ısıya karşı duyarlı olması onlar açısından artı bir özellikdir.

Buhurdanlık kategorisine buradan göz atabilirsiniz.

Buhurdanlık Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gereken şeyler nelerdir ?

 • Kullanılan yağlar kesinlikle esansiyel yağ olmalıdır aksi halde koku olarak istenilen somuç alınmaz ayrıca sağlık açısından zarar verme ihtimali olabilir.
 • Buhurdanlıkta esansiyel yağların koyuldugu hazneye tek başına koyulmaması gerekir mutlaka su ilave edilmelidir yoksa yağlar yanar ve kötü koku çıkarır.
 • Kullanıcak ortamın büyüklüğü hesap edilerek esansiyel yağ miktari damlatılmalı ve su ona göre ayarlanmalıdır.Çok fazla yoğun koku istenirse ona göre fazla damla yapılıp suda ona göre ilave edilmedir.
 • Mum kullanımı doğru yapılmalıdır kokusuz mum kullanılması gerekmektedir yoksa esansiyel yağ kokusu ile karışıp farklı bir koku karmaşası yaşanabilir.
 • Esansiyel yağların bulunduğu hazne her kullanımdan sonra temizlenmelidir farklı koku eklenirse temizlenmeden bu kokusal karmaşaya yol açabilir.

Buhurdanlık nasıl yakılır ?

Buhurdanlığın içerisindeki malzemeler esansiyel yağlar su ve mum gerekli yerlerine yerleştirtikten sonra yapılması gereken tek şey mumun yakılmasıdır daha sonra koku kendiliğinden bulunduğunuz ortama yayılır.

Buhurdanlık Fiyatları nelerdir ?

Buhurdanlıklar ürün bazında fiyatları değişenlik gösteren ürünlerdir.Bu konuda daha çok seramik buhurdanlıklar tercih edilmektedir.Sitemizde her bütçeye hitaben buhurdanlık modelleri ve çeşitleri en uygun fiyat ve kalite güvencesi ile bulunmaktadır.Buhurdanlıklar dekoratif modellerine göre fiyatları artıp azalmaktadır tamamiyle dekoratif modellerin tasarımlarına bağlıdır fiyat oranı aslında.

Buhurdanlık Nasıl Satın Alınır?

Online Buhurdanlık satın almak için sitemizi inceleyebilirsiniz.Kapıda ödeme imkanı ile en uygun ve en ucuz buhurdanlıkları rahatlıkla ve aktarix.com güvencesiyle satın alabilirsiniz Buhurdanlık satın al yazarak pek çok seçenek içinde begendiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz

Buhurdanlık Nerelerde Kullanılır & Yakılır ?

Buhurdanlık  bulunduğumuz ortamın havasını güzelleştirmek farklı bir hava katmak ve o havadan alınan olumlu yönde enerji için kullanabilir.Kullanım açısından her yerde kullanabilir Buhurdanlıklar eski çağlardan beri kullanıldığı için tapınaklarda ve ibadethanelerde kullanılmıştır Buhurdanlığı nerede kullanmak istediğinize bağlı olarak değişir örnegin tasarım olarak bu ciddi bir kriterdir ofis için ayrı bi özellikte buhurdanlık ev için ayrı tasarım özelliğinde bir buhurdanlık tercih edilmelidir.Tasarım onayı olarak ortam özelliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Buhur Yağı Nedir ?

Sığla ağacının reçinesinden meydana gelemektedir.Bir Diğer adı günlük yağ olarak adlandırılır.Koku olarak odunsu ve baharatlı bir kokuya sahiptir.Frankincense yağı ilede adlandıran buhur yağı isminin anlamı yüksek kaliteli tütsü anlamına gelmektedir aslında bakıcak olursak.Kullanım alanları olarak aromaterapi örnek gösterilebilir rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Buhurdanlık Tarihi Hakkında Bilgi

Buhurdanlık ilk kullanım tarihi olarak milattan öce IV tarihlerinde mezopotamyada tanrılara takdime maksadıyla kullanıldığı görülmektedir.Topraktan tasarlanıp yapılan buhurdanlık modeli ud agacı koyularak içerisine alttan ateş ile desteklenerek koku elde edilmektedir.Tasarım olarak Kule Biçimine benzemektedir bu ürünler.İkinci kullanım özelliği ise toz haline getirilmiş buhurun ateşin üzerine serpilme maksadıyla kullanılmasıdır bu seçenek daha çok ayinlerde şamanlar tarafından kullanılmıştır.Bu kullanımda ateşe dayanaklı olarak gümüşten tunçtan malzemeler imal edilmiştir yuvarlak tasarımı ile karşımıza çıkmaktadır aslında bunlar.Eski yunan ve romada ise buhurdanlık modelleri ayaklı ve iki kulpu olacak şekilde dizayn edilmiştir.Üzerinde bir adet kapak mevcut olmakla beraber kapağın üzeri delik deliktir bu kokunun deliklerden sızıp ortam ile buluşmasını sağlar.Osmanlı Dönemindeki buhurdanlık ise ayaklı olmak üzere üzerinde kapalı bir kapak kapakta aynı şekilde delikler bulunur osmanlıda tasarımı ve kullanımı bu şekildedir.

₺54,90 KDV Dahil
₺69,00 KDV Dahil
₺54,90 KDV Dahil
₺69,00 KDV Dahil
₺42,00 KDV Dahil
₺48,00 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
₺39,00 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
₺39,00 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
₺39,00 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
₺39,00 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
₺39,00 KDV Dahil
₺33,90 KDV Dahil
₺39,90 KDV Dahil
₺22,90 KDV Dahil
₺26,90 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
₺39,90 KDV Dahil
₺39,90 KDV Dahil
₺45,90 KDV Dahil
₺169,90 KDV Dahil
₺189,90 KDV Dahil
%11 İndirim
%11İndirim
Ücretsiz Kargo
₺29,90 KDV Dahil
₺34,90 KDV Dahil
1 2 >